Yaratıcı Tasarımın Temelleri

Yaratıcı Tasarımın Temelleri adlı kitap, Paul Harris ve Gavin Ambrose tarafından hazırlanmış diğer bir akademik yayındır. Maalesef Türkiye’de grafik tasarım alanına çok fazla kaynak yok. Hatta oldukça az. Özellikle Türk Yazarlarımız bu alanda zayıf kalıyor. Yazarlarımız tarafından hazırlanan kitapların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Tabiki bunun sebebide bu mesleği bir sanat olarak görmemek ve bu alana olan ilginin oldukça az olması. Üzücü bir durum. Bizim insanlarımız için grafik tasarım sadece belli bir alana, üç beş renk ile şekiller yerleştirip bir kaç yazı eklemekten ibarettir. Bunun hiç bir sanatsal tarafı yoktur. Tamamen ticari amaçlıdır. Grafik Tasarım alanına ait önceden takip ettiğim Grafik Tasarım Dergisi ve Photoshop Magazin Dergisi artık yeni yayınlar yapmıyor. Güzel bir girişimdi fakat bizim insalarımız ile çok fazla yürümedi. Paul Harris ve Gavin Ambrose’un grafik tasarım alanında güzel kitapları var. İnşallah burada hepsini sizlerle paylaşacağım.

Yaratıcı Tasarımın Temelleri adlı kitap nelerden bahsediyor…

İçindekiler,

1. Format / Biçim, Çeşitli sayfa biçimleri, poster boyutları, web ve hareketli görüntü seçimleri, tasarım olanaklarını genişleterek tasarımın farklılaşmasına ve kullanılabilirliğin genişletilmesine yardımcı olur.

2. Sayfa Düzeni ve Izgaralar, İster baskı ister ekran için olsun, sayfa düzeni ilkeleri, hiyerarşi, düzen ve ahenk oluşturarak, belirli bir alan içinde grafik ve metin öğelerinin kontrollü ve görsel olarak çekici bir şekilde yerleştirilmesini sağlar.

3. Tipografi, Tipografi ilkeleri yüzyıllar boyunca var olmuştur ama tipografinin dijital çağdaki kullanım kolaylığı ve sürekli artan olanakları sayesinde bu ilkeler, dengeli ve çekici bir yazı oluşturabilmek için hiç bir zaman bu kadar önem kazanmamıştı.

4. İmge, Tasarıma hayat veren ve fikirleri, yazının tek başına yapamayacağı şekilde okuyucuya ileten güçlü bir iletişim aracı. İmgeler tasarımı açıklar ve aynı zamanda ona heyecan ve anlam katar.

5. Renk, Yaratıcı bir biçimde kullanılan renk, tasarımın görsel çekiciliğini ve verilen mesajın etkisini arttırır. Renk ilkelerinin iyi anlaşılması, tasarımcıyı, renk üzerinde sağlam bir kontrol ve etki sağlaması yönünde donanımlı kılar.

6. Baskı ve Sonlandırma, Basılacak işe, çeşitli tekniklerle yapılan son dokunuşlar, işi farklılaştırmanıza ve tasarıma hem görsel hemde işlevsel fazladan bir şeyler ekleyebilmenize yardımcı olur.

Yaratıcı Tasarımın Temelleri

Yaratıcı Tasarımın Temelleri, Literatür Akademik Temeller Dizisi’nde yer alan diğer kitaplar gibi görsel sanatlar öğrencilerine grafik tasarımın ana öğelerini ve bunları ortaya çıkaran düşünceleri tanıtmaktadır. Bu kitaplar, öğrencilerin ve profesyonellerin çalışmalarından örneklerle hazırlanmış, şemalaştırılmış, esin veren görsellikle uygulamalı görsel sanatlara bir giriş sunuyor.

Günümüzde grafik tasarım alanında fark edilmek, iyi bir izlenim bırakmak ve müşterilerin dikkatini çekmek için rekabet eden rakipler çoğaldıkça tasarım yapmak giderek zorlaşıyor. Yaratıcı Tasarımın Temelleri, göz alıcı ve verimli tasarımlar üretmenin temellerine tam olarak hâkim olmanın yollarını sunuyor ve okuyucuyu adım adım yaratıcı sürecin basamaklarından geçiriyor. Kitapta yer alan başlıklar format, sayfa düzeni, ızgaralar, tipografi, renk, imge, baskı ve sonlandırma.

Çağdaş tasarımcıların, akademisyenlerin ve öğrencilerin tasarım sürecinde karşılaşabilecekleri pratik konuların yanı sıra tasarım teorileri ve tarihi hakkında da bilgiler içeren Yaratıcı Tasarımın Temelleri, grafik tasarımla ilgili önemli bir rehberdir.

Yaratıcı Tasarımın Temelleri

Düşünceler...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir