Grafik Tasarım ile herhangi bir eğitim görmemiş, sadece bu işe merak salmış kişiler genellikle photoshop ile çalışmaya başlarlar. Düzeltiyorum… Gerçi bu herkes için için geçerli çünkü, okullarda ve özel kurslarda verdikleri bişey yok. Burada sizlere iyi bir web tasarım nasıl ortaya çıkar onlardan kısaca bahsedeyim.

Web tasarımı yapacağınız sektöre ait rakiplerin sitelerini inceleyin. Dünya geneli sitelere bakmanız size daha geniş bir bakış açısı sağlayacaktır.  Rakiplerin sitelerinde bulunan artı ve eksi yönleri araştırın ve o siteden hizmet alan bir kullanıcı gibi siteyi inceleyin. Nerelerde eksikler olduğunu, nerede sıkıntı yaşadığınızı not alın. Bunları tasarım aşamasında avantaj olarak kullanacaksınız.

Rakip analizlerinden sonra web sayfasının amacını belirleyin. Satış, Bilgilendirme, Markalaştırma vb gibi bir çok amacı olabilir. Amaca yönelik bir arayüz tasarlamaya dikkat edin. Amacınız satış ise, kullanıcıya en iyi deneyimi vermeye çalışın. En hızlı ve kolay şekilde satın alma işlemi nasıl gerçekleştirilmelir, kullanıcılar hangi alanlarda sıkıntı yaşamaktadır? gibi sorulara cevap arayın.

Bu kısımları yaptıktan sonra elinize kâğıt kalem alın ve çizmeye başlayın. Photoshop ile çalışma sayfası açmak mı? Bu kısım en son işlenecek kısımdır. Hiç bir zaman elinizde bir taslak olmadan fikrinizi tam geliştirmeden tasarıma dalmayın. Yoksa yolun başında pes edersiniz.

Tüm sayfaları tek tek çizin. Sayfalar arası tasarımlarda uyumluluğu gözetleyin. Kullanıcı başka bir sayfaya geçtiğinde “bu ne?” gibi sorularla karşılaşmasın. Belli bir çizgide tasarımı devam ettirin.

Menü hiyerarşisi oluşturun. Günümüzde insanlar sitelere istediğini almak için giriyor. Sizde bu amaca yönelik tasarım yapın. Tutup da 8-10 tane menüye link koymayın. Gerekirse gruplayın. Alt menüler oluşturun.

Tüm bu işlemlerden sonra tasarımınızı photoshop ortamında hazırlayabilirsiniz.