Tipografi ve Her Şey

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Metinlerin etrafımızı sardığı bir dünyada sadece grafik tasarımla uğraşanların değil fiziksel ortam da dahil olmak üzere sanal ortamda yazı yazan herkesi kapsayan bir durum. Kısaca yazan herkesin bilmesi gereken bir kavram.

Grafik Tasarım alanında çalışanlar bilmek zorunda olabilir fakat sizde onlar kadar bilmelisiniz. Eğer bir slayt hazırlıyorsanız, metin yazıyorsanız, mail gönderiyorsanız, video düzenliyorsanız yani özetle eliniz klavyeye değiyorsa tipografi kurallarını bilmelisiniz.

Etrafınızdaki hiç bir yazının olmadığı bir dünya yada tüm hayatınızın bir tabu oyunundan ibaret olduğunu düşünün. Ne telefonunuzda bir harf var nede fiziksel çevrenizde bir yazı. Doğru bir şekilde nasıl iletişime geçebilirsiniz?[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”Metinlerin, cümlelerin, kelimelerin ve harflerin hayatımızda ne kadar büyük bir yeri varsa tipografi kurallarının da o denli bir yeri vardır.” font_container=”tag:h2|text_align:center|color:%231f98c4″ google_fonts=”font_family:Open%20Sans%3A300%2C300italic%2Cregular%2Citalic%2C600%2C600italic%2C700%2C700italic%2C800%2C800italic|font_style:400%20italic%3A400%3Aitalic”][vc_column_text]Şuan ki yazışmalarınızı ilk okulda yazmayı öğrenen ve bununla yetinen bir çocuk gibi düşünün. Karışık karışık yazılar, anlaşılması zor, kurallara uymayan yazımlar. Ne kadar zorlayıcı değil mi?

Emojisiz bir mesaj ne kadar hissiz ise tipografi kurallarına uymayan bir yazıda o kadar ruhsuz ve anlamsızdır.

[/vc_column_text][vc_column_text]Abartıyor muyum? Hayır… Etrafımdaki insanlara baktığımda kullanılan yazı tipleri, harf büyüklükleri, büyük küçük harf yazımları, türkçe karakter bozulmaları gibi bir çok hata görüyorum.[/vc_column_text][vc_column_text]Gavin Ambrose ve Paul Harris’in sadece tipografi üzerine yazdığı güzel bir kitap var.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”1382″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Kitabın içeriği oldukça doyurucu ve  bir çok görsel örnek ile. Fontların kullanımları bire bir gösterilmiş. Hangi yazı karakterlerinin nerelerde hangi mesajı vermek için kullanılacağı. Kurumsal yazışmalarda yazı karakteri tercihi, renk seçimi, büyük ve ve küçük harf arasındaki fark, kalın ve italik özelliklerin neler yansıttığı gibi bir çok açıklayıcı metin mevcut.[/vc_column_text][vc_column_text]Mutlaka karşılaştığınız olmuştur. Bazen karşınıza bir metin çıkar sizi kendine çekmez. Çok kalabalık gözükür, az yazı olmasına rağmen. Bazen de merak edip okumak isteseniz bile gözleriniz seçmede zorlanır ve metni tam olarak anlayamazsınız.

Kitapta tırnaklı ve tırnaksız karakterlerin kullanımı, harf aralıklarının açıklığı, satırların arasındaki yüksekliğin okumaya nasıl etki ettiğini öğrenebilir ve yazı karakterlarinde amacınıza göre seçebilirsiniz.[/vc_column_text][vc_column_text]Fontların oran orantıları bozulduğun ne gibi sorunlar ile karşılacağınızı yada bir fontun olması gereken orantısını nasıl ayarlayacağınızı anlatıyor.

Bunlar sadece kitaptan bahsettiğim bazı konular.

Hayatınıza daha anlam yüklü metinler kazandırmanız için okumanızı tavsiye ederim…[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Düşünceler...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir