Kitap, Blogger ve Günümüz

Instagramın çıkmasından bu yana, özellikle son yıllarda blogger, youtuber vs gibi terimler oluşmaya başladı. Kimi moda ile ilgili paylaşım yapar deli gibi takip ederler, düşünmeden ne derse alır takipçileri, kimi başka şeyler paylaşır… Bu liste uzar da gider. Bunların arasında en çok dikkatimi çeken ise kitap paylaşımı yapan kişiler.

Sonsuz bir ufkun kapısını aralayan kitaplardır. Bir kitapta bırakın dünyayı, evrene ait her soruya kendiniz cevap bulabilirsiniz. Ufkunuz, düşünce yapınız, insanlara bakış açınız gibi kendinizde çok fazla değişikliği hissebilirsiniz. Size burada kitaplar ile ilgili uzun bir yazı yazabilirim ama bahsetmek istediğim bu değil.

Belli bir sayıda kitap okuduktan sonra, herhangi bir kitabı elinize aldığınızda kitabın hangi amaçla yazıldığını rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Artık daha seçici, daha farklı ve edebi değerleri olan kitapları aramaya başlıyorsunuz. Kapağında best seller ve ödül ikonları olan kitapların sadece satmaya yönelik bir pazarlama stratejisi olduğunu anlıyorsunuz. Arada gerçekten de hak eden kitaplar var.

Kitaplar aydınlanmak demektir. Salt ve dayatılmış düşüncelerden kurtulup, tamamen özgürlüğe doğru yürüdüğünüz bir yoldur. Şimdi bu yukarıda bahsettiğim konuya gelelim.

Bu paylaşım yapan insanlara “Bunları paylaşmayacaksın, paylaşma amacı ile satın alıp okumayacaksın, gerçek anlamda okuyacaksın.” desen kaç kişi okur, kaç kişi satın alır sizce. Sosyal medya günümüz insanlarını öyle bir konuma getirdi ki her şeyi paylaşım için yapıyoruz. (Bu arada paylaşım kelimesi de ne kadar güzel anlam değişikliğine gidiyor.) Sosyal olarak tatmin olmak. Tek mesele bu. Sırf elinizde yeni gelen bir kitabın kargosunu çekip paylaşmak için satın alıyorsunuz. Instagramdaki fotoğraflara bakıyorum, bir oda genişliğinde kitaplık var ve ağzına kadar dolu. Hiç bir edebi değeri olmayan sadece reklamlarla insanlara satılan yeni çıkan süslü kitaplar.

Sonra bir bakıyorsun bahar temizliği için kitapların hepsi gitmiş. İnsanın içi acıyor. İnsan sevdiği kitabı, kendisinden bir parça bulduğu kitapları nasıl kolaylıkla kitaplığından çıkarabilir. Acaba hergün kargoyla aldığın o kitapların yüzde kaçını okudun? Kaçının kapağını kaldırma zahmetine girdin. Demek ki amaç bu değil. Bu kitapları satan alan insanlar ne yaptıklarının farkında mı? Neyin içine girdiklerini biliyor mu?

Madem bu işi yapacaksınız, bu alanda insanların sizi kanaat önderi olarak takip etmelerini istiyorsunuz, doğru yönlendirin insanları. Arkanızdan sizleri takip eden bir sürü bilinçsiz nesil yetiştirmeyin. Gerçi inanın kendileri bile bunun farkında değildir..

İnsan, her bir sayfa okuduğunda geleceğe doğru bir adım atar. Peki o yüzlerce kitap okuyan insanlar nereye gidiyor?

Kitap, Sosyal Medya, Tatmin…
Paylaşmak için tüketim çılgınlığı. Söz konusu ister kitap olsun ister başka bir şey olsun, eskilerden değerli olan. Şimdi her şey eski değerini ve anlamını yitiriyor…

Düşünceler...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir