İmgeden Baskıya Grafik Tasarrım

İmgeden Baskıya Grafik Tasarım, Dr. A.Gani ARIKAN’a ait grafik tasarım ile ilgili diğer bir kitaptır. Kitabın ilk bölümlerinde bahsedilen bilgilere biraz teorik olarak yaklaşılmış. Sıkılanlar olabilir ama grafik tasarımın geçmişi hakkında bilgi almak istiyorsanız aradığınız kitap bu diyebilirim. Grafik Tasarımda İmge, İletişim, Görsel Algı, İlke ve Elamanları konularına ilk bölümde değiniliyor. Grafik Tasarımın Tarihçesi adlı konuyu okumanızı öneririm. Şimdiye kadar gelmiş olan grafik tasarım akımlarını anlatıyor ve ilk akımları başlatanları ve kimlerin hangi rolde bulunduklarından bahsediliyor.

Viktorya Dönemi
Bu döneminin adı Viktorya olarak geçiyor fakat akım 1820 başlamıştır. Oysa Kraliçe Viktorya 1837 yılında tahta geçmiştir. Dönemim sanatçıları, ortaçağ kalıntılarından Gotik sanat ve önceki yüzyılların mimarisi ile hıristiyan değerlerin etkilenmiştir…

Aşağıda gördüğümüz 1985 yılına ait tasarımcısı bilinmeyen bir sabun ambalajı tasarımı. Tasarımda görüldüğü gibi, Erken viktorya döneminde yaşayanlar gösteriş içinde yaşamayı sevdikleri için süslü ve abartılı tasarımların rahatlık sağladığı ile birlikte göz zevkini tatmin ettiklerine inanmışlardır.

Şunu diyebilir miyiz? Tasarım akımlarının hepsi topluluğun zevkine göre gelişmektedir. Toplum nasıl bir kültüre sahip ise ona göre tasarımlar şekillenmektedir…

1985 Ivory Soap

Kitabın ilk bölümlerinde bu gibi bir çok güzel ve faydalı bilgilere değiniliyor. Farklı bilgilerin verilmesi oldukça güzel olmuş. Mesela, 1845 yılına kadar sanayileşme ile basılı materyalların sayısı artmış ve şehirlerin her tarafını reklamlar ile kapatmışlar. Buna karşılık yasalar hemen devreye girmiş. Fakat reklamcılar bunu bir ticari hayat olarak öne sürmüşler ve grafik tasarım ticari sanat mertebesine geçmiş.

Okumaktan zevk alacağınızı düşündüğüm bir kitap. Okuduğunuz sırada internette eski tasarımları araştırmanızı da isterim. Oldukça farklı ve ilginç tasarımlar ortaya çıkıyor.

Kitabın 2. Bölümü tasarım ve uygulama alanına ait tasarım süreçlerini, renkleri, kâğıt yapılarını ve özelliklerini, baskı tekniklerini gibi bir çok konuyu ele almıştır.

Kitabın son iki bölümü CorelDRAW uygulamalarına ayrılmış. Bununla ilgili internette bir kaç yerde eleştiri gördüm. Illustrator ile yapılması lazımdı, daha yaygın gibi yorumlar gördüm.  Kitap baskı alanına yönelik olduğu için Türkiye’de çoğu matbaa CoreDRAW kullanıyor. Ayrıca kitabı nasıl okuduğunuz ile ilgili bir durum. O örneklere ve uygulamalara bakarakta grafik tasarıma ait bir çok prensibi kavrayabilirsiniz.

Düşünceler...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir