Grafik Tasarımın Temelleri – İnceleme

Grafik Tasarımın Temelleri, çeşitli yayın biçimleri ve disiplinleri kapsarken, grafik tasarımcının rolünü de keşfederek büyüleyici ve dinamik mesleğe dair eşsiz bir bakış sunar. Bu kitap, tipografi, sanat yönetimi, çevre tasarımı, tanıtım ve baskı sonlandırma gibi grafik tasarım sürecinin çeşitli yönlerini incelemektedir. Altı bölümden oluşan Grafik Tasarımın Temelleri, bir disiplin olarak grafik tasarımı, tasarım, kilit mesajları, iş alma ve üretim süreçlerini ele almaktadır. Bu kitap, yeni başlayanlar ve grafik tasarım dünyasında kendine yer arayanlar için ideal bir rehberdir.

Evet, üstteki paragraf kitabın arka kapağına yazılmış olan bir açıklamadır. Başlangıç olarak sizlere bu kitabı seçme nedenim, grafik tasarıma olan bakış açınızı en başta nasıl bakmanız gerektiğine dair bilgiler vermektedir. Mesleğin güzel taraflarını ve bu mesleği yaparken adım adım nasıl ilerlemeniz gerektiğini anlatıyor. Kitabı okurkern bol bol örnek tasarımlar ile karşılaşacaksınız ve okumaktan zevk alacaksınız. Baskısı ve kalitesi oldukça güzel olan bu kitabı elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.

KİTAPTAN ALINTILAR

Grafik tasarımı bir meslek olarak düşünmek çağdışı ve kısıtlı bir bakış açısıdır.
– Gavin Ambrose, Paul Harris

Günümüz dünyasında yerinde bir söz olmuş. Bu işler bu hale gelmeden önce insanlar grafik tasarımı bir sanat olarak ele alıyordu. Bir iş aldıklarında, tasarımlarına kendi yorumlarını, firmaya yarar sağlayacak fikirlere esprili ve düşündürücü bir nitelik katıyorlardı. Şimdilerse öyle mi? Bir logo gelsin, tasarımcı arkadaşlarımız hemen program üzerinden hazır görselleri kullanarak yerleştiriyor ve ortaya sadece bakabileceğiniz bir görsel çıkıyor. Hani bunun anlam değeri ve insanı düşündüren aynı zamanda içerisinde mizah barındıran tarafı?

Teknoloji tasarımlarımı hangi yönde etkiliyor? Kitabın bir bölümünde geçen bu sözler oldukça anlamlı.

Teknoloji yalnızca dağıtım mekanizmalarını değil, tasarımın kendisini de etkiler. İmge ve metinler eskisinden çok daha geniş ve hızlı manüpilasyon ve müdahelelere açık hale gelmiştir. Bu durum tasarımın, mesajın seyrekleşerek kaybolduğunu, toplumu bombardımana tutan, kentsel bir gürültü haline gelmesi tehdidini de ortaya koymuştur.

Elimizin altında her istediğimizi yapabilen bilgisayarlar ve baskı makineleri… Aslında bu birazda açgözlülük gibi bir kavrama eş değer diyebiliriz. Grafik Tasarımda esas istenilen nedir? Bu tasarımları ne için yapıyoruz? Sadece tasarım için ve müşteri beğensin yeter. Peki bir insan günde ortalama kaç adet görsel tasarımlara denk geliyor? Yaptığınız tasarımın bunların arasından sıyrılma olasılığı nedir? Hergün yüzlerce tabelaya, afişlere, reklamlara bakıp geçiyoruz. Farkındaysanız hepsine bakıp geçiyoruz, bakmıyoruz bile. Bir alan üstüne bir şeyler yazılmış ve geçilmiş. Teknolojinin avantajlarını bu kadar aç gözlülük ile kullanınca yaptığımız tasarımlar sadece görsel bir çöplük oluşturuyor. Dışarıda bunlardan binlerce var. Bizim esas amacımız tasarımdaki mesajı iletmektir.

İşte bu kitap sizlere, tasarımlarınıza nasıl anlam katabileceğinizi ve görsel kirlilik oluşturmadan mesajınızı net bir şekilde iletebileceğinizden bahsediyor.


Grafik Tasarımın Temelleri

Kitaptan daha fazla bahsetmek istemiyorum. Sizler için oldukça yararlı bir kitap olacağından eminim. Grafik Tasarımın Temelleri adlı kitabın içinde bahsedilen bölüm ve konuları buraya yazıyorum.

Bir Disiplin Olarak Grafik Tasarım ;
Grafik tasarım nedir?, Grafik tasarımcı kimdir?, Grup yapıları ve çalışma yöntemleri, Günümüzde grafik tasarım

Etkiler ve Yaratıcı Unsurlar ;
Grafik tasarım: Sanat mı, zanaat mı?, Sanayileşme, Teknoloji, Tipografi, Tüketimcilik, Kimlik ve marka, Toplumsal sorumluluk, Modernizm ve postmodernizm, Nostalji ve retorik , Semiyotik, Sokak dili

Grafik Tasarım Süreci ;
Proje özeti, Tasarımı ifade etmek, Esin kaynakları, Sorun çözümü olarak tasarım, Yaratıcı düşünme, Nükte
ve mizah, Anlam katmanları, Geliştirme ve deneysellik, Sanat yönetimi, Prototip oluşturma, Yapıt siparişi

Mesajı İletmek ;
Baskı, Doğrudan posta, Veri tasarımı, Ambalaj, Ekran tasarımı, Çevre tasarımı,

İş Bulmak;
Öz tanıtım, Portfolyo

Üretim Süreci;
Temel araçlar, Özel renkler, Dosya biçimleri

Mesleğinizi asla hafife almayın ve rolünüze sahip çıkın! Lütfen bilinçsiz bir şekilde görsel kirlilik oluşturmayalım. Tasarımlarınızın her zaman anlamlı olması dileğiyle…

Tasarımcılar, çevremizdeki dünyanın görsel dokusunu oluşturmada ve hepimizi bir araya getiren kürtürel örgünün meydana getirilmesinde kilit bir rol oynarlar.

Grafik Tasarımın Temelleri

Düşünceler...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir