Grafik Tasarımda Tasarım için Araştırma

Grafik Tasarımda Tasarım için Araştırma bu serinin ikinci kitabı oluyor. Yazarları Gavin Ambrose ve Neil Leonard. Bu kitapta detaylandırılmış farklı araştırma türlerine bakarak, projeniz sırasında, her biri  çeşitli noktalarda başarılı bir şekilde kullanabileceğiniz yollar belirleyeceksiniz. En iyi araştırma, hedef kitlenizle etkileşime geçerek ve projenizin bağlamı hakkında mümkün olduğunca derinlikli bilgi edinerek, kendinizi hedef kitlenizin yerine koyduğunuzda gerçekleşir.

Neden Araştırıyoruz?
Araştırma, bir tasarım projesini yönlendirir; size yön ve odak verdiği gibi kazanımlarınızın da kalitesini belirler. Grafik tasarım, bir problem çözme biçimidir ve sonuca varmak için gereken araçlar, araştırma yürüterek bulunacaktır. İyi araştırma basitçe, iyi tasarıma eşittir.

Araştırma, herkesin gördüğünü görmek ve kimsenin düşünemediğini düşünmektir.
Albert Szent-Gyorgyi

Araştırmanın, mevcut tekniklerin ve bunların her birinin sunduğu olanakların gerekliliğini anlamak, bilgiyle donanmış bir tasarımcının kilit noktasıdır.

Grafik Tasarımda Tasarım için Araştırma Şuan serinin 5. kitabındayım. Her ne kadar bu işi yıllardır yapıyor olsamda kitaptaki bilgiler çok değerli, atalanacak türde değiller.

Yapacağınız tasarımda gerçekten etkili sonuçlar almak istiyorsanız tasarımınızın hangi bölgede yayınlanacağını, bu bölgenin demografik bilgileri, politik bilgileri gibi bir çok unsuru da düşünmeniz gerekiyor. Araştırma için iyi hazırlanmak, araştırmanın kendisi kadar önemlidir. Projenizin ilk aşamalarında berrak bir plan yaratmak bunu başarmanıza yardımcı olur. Gerekli araştırmalarınızı yaptığınızda eldeki verileri nasıl sentezleyeceğinizi ve neye göre kullanacağınızı, nasıl uygulayacağınızı bu kitapta rahatlıkla öğrebilirsiniz.

Unutmayın, güzel tasarımlar değil hedefine ulaşan tasarımlar etkilidir.

Düşünceler...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir