Grafik Tasarımda Sayfa Düzeni

Grafik Tasarımda Sayfa Düzeni serinin dördüncü kitabı fakat toplamda 9 kitap var. Heryerde 9 kitap olarak satılıyor. Şuan bu kitap sıralamaya göre üçüncü kitap ama kapağında 4 yazıyor. İnternetten araştırdığımda ise 3. kitap format diye geçiyor. Onu da en kısa sürede temin edeceğim.

Bu kitap, çağdaş tasarımda kullanılan sayfa düzenin temel ilkelerini tanıtır. Masaüstü yayıncılığın ortaya çıkışından bu yana biraz daha özensiz kullanılsalarda bu ilkelerin çoğu, yıllar öncesine hatta bazıları yüzyıllar öncesine uzanır.

Grafik Tasarımda Sayfa DüzeniAltın Oran
Bir ızgara oluşturmadan önce onu yerleştireceğimiz bir sayfaya gereksinim duyarız. Altın oran, grafik sanatlar alanında sayfa boyutları için temel oluşturur ve altın oranın ilkeleri dengeli tasarımlar elde etmede kullanılır. Altın oran, eski uygarlıklarca şaşmaz güzel oranları göstermek için düşünülmüştür.

Tireleme ve Bloklama
Sözcükleri bölmenin (tirelemenin) amacı, göze hoş görünmeyen boşlukları veya nehirleri olmayan, temiz görünen metin blokları oluşturmaktır. Bu sebeple, tasarımcının tirelemeyi kontrol etmesi önemlidir.

Giriş Noktaları
Bir “giriş noktası”, okumaya nereden başlanacağını gösteren görsel bir yardımcıdır. Örneğin gazeteler ayrık, büyük parçalara bölünmüş metin içeriğine sahiptir. Bu bölünme olmazsa içerik fazla olduğu için okunması zordur ve gezinmek kolay değildir.

İşte burada her şey tasarımı yapan kişiye kalıyor. İnsanların bir dergiyi, afişi, web sayfasını, ilanı nasıl okuyacağını sizin belirlemeniz gerekiyor. Günümüzde bir çok insan okumuyor. Eğer tasarımlarınızda onlara yön verirseniz kişiler farkında olmadan okuyacaktır. Bunları nasıl sağlayacaksınız derseniz, sadece kitabı okumanız yeterli. Bu kitap serisini bu yüzden seviyorum. Size her bir seride çok değerli bilgiler veriyor.

Düşünceler...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir