Grafik Tasarımda Kursların Önemi

Sıkça sorulan diğer birise grafik tasarım öğrenmek isteyenlerin kursa gitmek istemesi ve bu konuda yeterli bilgi sahibi olmamaları. Öncelik kurs artık eskisi gibi gerçek anlamını taşımıyor. Bunu öncelikle belirtelim. Eskilerin bir lafı vardır okullar ile ilgili, okul sana bir şeyler vermez sen alırsın. “Ben kursu bitirince grafik tasarımı öğrenmiş olurum” Sizde böyle bir düşünce varsa ondan kurtulun. Program öğrenirsiniz tekrar yaptığınız ve çalışmalar hazırladığınız sürece. “Günümüzde artık herkes program kullanabiliyor.” Bu lafı her yerde duymuşsunuzdur. Kursa gittiniz, tamam. Programları da öğrendiniz, o da tamam.

Peki Grafik Tasarıma ait tasarım prensipleri, renk kullanımları, mizanpaj, imge, tipografi gibi ve bir çok konuyu nasıl öğreneceksiniz? Bunları öğrenme hevesi ile kursa gitmeyin. Kurslarda yer alan çoğu hocaların sektörde deneyimi yoktur. Bir işin fikir aşamasından üretim aşamasına kadar olan işlemleri bilmezler. Onlar size sadece program öğretmeyi bilir. Tasarım ilkelerini program ile bütünleştirmeyi kurslarda öğrenemezsiniz.

Kursları araştırırken, mutlaka internetten iyice araştırın. BilgeAdam Mağdurları gibi olmayın. Gidin inceleyin. Sözleşmelere dikkat edin! Ders içeriklerine bakın, neyi öğreteceklerini görün.

Düşünceler...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir