Grafik Tasarımda İmge

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Grafik Tasarımda İmge, Grafik Tasarım Temelleri Dizisinin 6. kitabıdır. Kitabın ilk girişinde imgenin tanımı şöyle verilmektedir. “İmgeler, bir tasarıma canlılık getiren grafik öğelerini ifade etmektedir. Bir mesajın iletilmesinde temel bir rol oynar.”

İmgeleri asıl kullanma sebebimiz, çok kısa biri sürede ayrıntılı bilgi vermesi, okuyucunun çabukca kavraması gibi unsurlardır. Tasarımlarda 10-20 kelimelik bir anlatım yerine bu anlatmak istediklerimizi tek bir imge ile çözebiliyoruz. İmgelerin diğer bir avantajı ise, metinlerde veremediğimiz o ruhu işlememize ve yönlendirmemize olanak sağlar.

“İmge kullanımı belkide tasarımın en heyecan verici unsurudur çünkü imgeler, izleyicide yarattıkları duygusal etki nedeniyle çalışmanın sonucunu ve başarısında derin bir etki sahibi olabilir.”

İmgeler bir tasarımın temel taşıdır. İmgesiz bir anlatım tatsız, renksiz ve ruhu olmayan bir hayatı yansıtabilir.

Çoğumuz tasarım süreçlerinde imge kullanımlarını akıllıca seçemesekte çoğunlukla hedefi tutturabiliyoruz çünkü, bu süreci asıl etkileyen unsur sadece göze hitap etmesidir. Bir imge kullanırız ve göze hitap ettiği için kabul görür. Verilmek istenilen mesaj, neleri içinde barındırdığı hangi yorumları verdiği pek önemsenmez. Görselliğin önem verildiği bir dönemde yaşamamızın nedenlerinden biri…

Kitapta imgelere giriş yapılmadan önce imge üzerinde temel bilgiler verilmekte. DPI, PPI ve LPI kelimelerinin anlamları örnekleri ile anlatılmaktadır.

CMYK, RGB ve Renk Ayrımı gibi konulara da değinilmektedir. Kitabın bazı sayfalarında özel renk basımları ile karşılaşabilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”1399″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”İllüstrasyon ve Fotoğraf Farkı” use_theme_fonts=”yes”][vc_column_text]İllüstrasyon, fotoğraflanmış nesnenin fiziksel sınırlarının ötesine geçebilir ve fotoğrafın yapamadığı şekilde duyguları harekete geçebilir.

İllüstrasyon, çok kişisel bir şey hissini taşıyabilir. Bu büyük ölçüde, illüstratörün imgeyi yaratmak için kullandığı zamandan ve imgenim mekanik bir cihazla değil de elle oluşturulduğundan kaynaklanır.

El ile yapılan her şeyin içine yapan kişinin ruhunun karıştığı kaçınılmaz bir gerçektir. Annenizin yada sizi seven birinin yaptığı bir yemek, bir örgü yada bir başka emek olabilir. Michelangelo’nun “Adem’in Tablosu” bunu daha iyi anlatamazdı.

Fotoğraflar?
Fotoğraf, imge temelli içeriğin günümüzdeki dayanağıdır. Bu, fotoğrafın yüksek bilgi sağlayabilmesi, duyguları yansıtması, görece ucuzluğu ve bilgisayar programları ile manipülasyon kolaylığı taşımasından kaynaklanır.

Fotoğrafların farklı açılardan çekilmesi, renkleri ve fotoğraf içinde nesneler ile oynanması verilmek istenilen mesajı rahatlıkla ortaya çıkarabilir.

Kitaptan daha fazla bahsetmek isterim size fakat, yazıyı daha fazla uzatmak istemiyorum.

Tasarımlarınızda daha iyi yapmak istiyorsanız, bir şeylerin eksik olduğunu düşünüyorsanız, alıp incelemenizi öneririm. Kitapta imgelerden daha fazlasını bulacağınıza emin olabilirsiniz..[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Düşünceler...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir