Grafik Tasarımda Görsel Algı – İnceleme

Dr. Abdulgani ARIKAN tarafından yazılmış 2 adet grafik tasarım ile ilgili kitap vardır. Bunlardan biri Grafik Tasarımda Görsel Algı ve diğeri İmgeden Baskıa Grafik Tasarım (CorelDraw Uygulamaları). Bu kitap özellikle grafik tasarıma yeni atılmış kişiler için önemlidir. Forumlarda ve sosyal ağlardaki gruplarda yeni başlayanlar yaptıkları çalışmaları paylaşıyorlar ve inceleme için yorum istiyorlar. Yeni başlayanlarda en büyük sıkıntılardan birisi Görsel Algıdır. Bu görsel algı hemen kazanılacak bir yeti değildir. Zaman içerisinde ne kadar tasarım yaparsanız o kadar gelişir. Tasarıma harcanan zaman ile doğru orantılıdır diyebiliriz.

Peki bu kitap neyi anlatmaktadır yada neyi öğretmektedir.?

ÖNSÖZDEN BİR PARÇA

Eğitimden reklamcılığa kadar çok geniş alanda varlık gösteren grafik tasarım olgusu, sanatsal alandan iletişim alanına kadar farklı disiplinleri içinde barındırmaktadır.

Grafik tasarım, temel olarak yüzey baskı ve dijital ortam tasarımları olarak da gruplandırılabilir. Görsel yapıyı meydana getiren tüm disiplenlerde olduğu gibi tasarım ilke ve elemanları, grafik tasarımda da inşa sürecinin temelki denebilir. Doğru grafik tasarım çözümlerine ulaşmak için, tasarım ilke ve elemanlarının doğru ve etkin kullanımı önemli olabilir. Bu süreçte insanın görsel algısına ilişkin bilgi ve bulgular bu çözüme katkı sağlayabilir.

Kitap, oturup roman gibi okuyacağınız tarzda değil. İçeriği tamamen sorular ve anketler ile doludur. Farklı kitlelere grafik tasarım ile ilgili sorular sorulmuştur ve cevapları açıklamalar ile paylaşılmıştır. Araştırmaya yönelik bir kitaptır. Araştırmaya katılan insanlara çizgi, renk, doku, biçim, şekil, ölçü, yön, mekan, oran orantı, denge, vurgu, zıtlık, görsel devamlılık gibi konularda sorular soruluyor ve insanların bunlara verdiği cevapları gösteriyor. Mesela farklı ölçülerde bir harf gösteriliyor ve bunlardan hangisi daha çok göze hitap etmektedir tarzında soru soruluyor. Sizde bu şekilde insanların bu olaylara nasıl baktığını kavrabilir ve görsel algınızı bir adım daha ileri taşıyabilirsiniz. Tasarımlarınız daha güzel ve göze hitap edecek şekilde gelişecektir.

Düşünceler...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir