Grafik Tasarımda Dil ve Yaklaşım

Grafik Tasarımda Dil ve Yaklaşım Gavin Ambrose ve Nigel Aono-Billson tarafından hazırlanmış bir kitapdır. 10 kitaplık Grafik Tasarım Temelleri serisi olarak geçen birinci kitaptır. Aslında çoğu kişi grafik tasarımı teorik olarak önemsemez. Sadece dijital ortamda tasarımları hazırlama ile başlarlar. Bu kitapları bende D&R’de alanım ile ilgili kitap ararken buldum. Önceki kitaplarının incelemelerini yapmıştım. Buraya Tıklayarak bakabilirsiniz. İçerik olarak oldukça doyurucu ve gerçekten grafik tasarıma ait her türlü bilgiyi a’dan z’ye anlatıyor. Zannetmeyin ki 190 sayfa kitabın hepsi tamamen metinlerle doldurulmuş. Neredeyse her sayfada konu ile ilgili örnek çalışmalar var. Kitabın baskı kalitesi de çok iyi.

Kitabın amacı, grafik tasarıma ait temel yaklaşımları tanıtmanın yanı sıra uygulama ve eğitime dair dil ve kelime dağarcığı sunmaktır. Bu alanlara ait derinlemesine bilgi birikimine sahip olmak öğrencinin yaratma adına gerekli araç ve tekniklerle donanmasına, verilen tasarım problemine cevaben yeni fikirler geliştirmesine ve analiz etmesine yardımcı olacaktır.

Kısacası bu kitap bir tasarıma nasıl başlayacağınızı, tasarıma ait fikri nasıl bulacağınızı ve tasarımlarınızda vermek istediğiniz mesajı hem metin olarak hemde görsel olarak nasıl anlatacağınızı gösteriyor.

Grafik Tasarımda Dil ve YaklaşımŞimdi size kitaptan aldığım bir kaç notu paylaşayım.
Tarih boyunca grafik tasarım adlı bir çizelge mevcut. 1880 yılından günümüze kadar olan akımların zaman içerisindeki çizelgesini gösteriyor. Art Nouveau, Füturizm, Bauhaus, Kubizm, Dadaizm ve bir çok akımı tarihleri ile öğrenebilirsiniz. Bu bilgileri şu zamana kadar gerekli bulmuyor olabilirsiniz ama bu akımların oluşumlarını ve bir sonraki akımı hangi olayların etkilediğini öğrendiğinizde, günümüzdeki grafik tasarımı çok daha rahat bir şekilde kavrayabilirsiniz.

Eskizler (Kağıt üzerinde fikirler)
“Yaratıcı insanlar kendilerini fikir bulmaya zorlayamazlar ancak ilham kaynağı genellikle araştırma süreci ve yaratıcı çalışmalara basitçe göz atarak bulunur. Tüm fikirler, çizimler, karalamalar ve eskizler aracılığıyla kağıt üzerinde araştırılmalı ve geliştirilmelidir.”

Eskizler embriyo gibilerdir… Gerçekleştikleri anda doğarlar ve yaşamaya başlarlar.
-Richard Brereton

Tasarım Süreci
Kitabın son bölümünde bir tasarımda nasıl ilerleyeceğinizi adım adım anlatan bir klavuz yapmışlar.

 1. Fikir Geliştirme ve Haritalama
  Fikriniz nereden kaynaklanıyor? Fikir gelişiminizi nasıl haritalandıracaksınız?
 2. Keşif ve Araştırma
  Fikrinizi nasıl geliştireceksiniz?
 3. Fikrinizi İletme
  Fikrinizin iletişimini müşteri ve çalışanlarla nasıl kuracaksınız?
 4. Tasarım Dili Geliştirme
  Tasarımınıza gerek içerik gerek biçim bakımından ne ilham verecek?
 5. Mesajları Anlama
  Kullandığınız öğeler ne anlama geliyor? Yazı ve görsellere hâkim misiniz?
 6. Cevap Üretme
  Neye benzeyecek? Ne biçimde olacak?
 7. Tasarımınızın Üretimi
  Fikrinizi işleyen bir örneğe nasıl dönüştüreceksiniz?
 8. Sonuçları Test Etme
  Tasarımınız işe yaradı mı? Değerlendirmeyi nasıl yapacaksınız?

Düşünceler...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir